Pleśń na ścianie jak się pozbyć?

Specjalistyczne produkty do zwalczania pleśni sprawdzają się bez zarzutu, ale mają swoje minusy. Przede wszystkim bywają dość drogie, prócz tego nieodpowiednie postępowanie z nimi może mieć groźne konsekwencje. Zamiast chemicznych środków możemy użyć bezpiecznych domowych metod, w tym octu. To artykuł o wszechstronnym zastosowaniu, od gotowania po pleśń na ścianie. Jak się pozbyć przy jego pomocy natręta szpecącego ściany czy sufit? Wystarczy nalać go nieco do butelki ze spryskiwaczem, a później pokryć nim ścianę w miejscu rozwoju zacieków. Ocet cechuje się właściwościami grzybobójczymi – już po kilkunastu minutach rozprawi się ze zmianami. Po upływie ok. kwadransa można ścierać pleśń ze ściany gąbką nasączoną ciepłą wodą, a następnie powtarzać czynność do momentu pozbycia się nieestetycznych wykwitów. Do głównych wad octu zalicza się jego specyficzny, ostry zapach, który wielu ludzi nie toleruje. Na szczęście po niedługim czasie nie zostaje po nim śladu – podobnie jak po pleśni.

Kolejny sprawdzony sposób na walkę z pleśniowym nalotem to mieszanka wybielacza oraz proszku do prania. Wystarczy wymieszać jedną trzecią szklanki proszku oraz pół szklanki wybielacza z chlorem, aby uzyskać efektywną miksturę. W kolejnym kroku myjemy ścianę gąbką namoczoną w tym roztworze. Wykonujemy czynność, dopóki pleśń nie zniknie. Ostatni etap to staranne mycie ściany, już samą czystą wodą. Przy wybielaczu należy zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, zwłaszcza chronić ręce. Zamiast szczotki lepiej używać gąbki, a przede wszystkim dbać o to, aby drobinki nie dostały się do ust czy oczu.

Jeśli wiemy już, jak pozbyć się pleśni ze ścian, możemy sprawnie uporać się z natrętem. Aby więcej nie pojawiał się w domu, warto regularnie wietrzyć pomieszczenia oraz sprawdzać wszystkie zakamarki. Ponadto rozsądnym pomysłem będzie zabezpieczenie ścian farbą bakteriobójczą z jonami srebra, co sprawdzi się szczególnie w łazience oraz kuchni.