Jak wykorzystać ocet w ekologicznym sprzątaniu kuchni?

Butelka tego magicznego płynu to niezastąpiony środek do czyszczenia lodówki. Wymieszaj go pół na pół z wodą i umyj chłodziarkę na zewnątrz i wewnątrz, nie omijając szufladek i półek. Myjąc ją nierozcieńczonym octem, zapobiegniesz rozwojowi pleśni i zneutralizujesz zapachy w lodówce. W tym celu możesz też wylać odrobinę octu na spodek i ustawić na półeczce. Wszystkie szklane naczynia odzyskają blask, jeśli wypłuczesz je w occie. Możesz je też zamoczyć na pół godziny w ciepłej wodzie z jego dodatkiem (1:1), wyszorować i wypłukać. Będą lśniły jak nigdy przedtem. Ocet świetnie usuwa kamień – z jego pomocą z łatwością pozbędziesz się osadu z czajnika. Nalej trochę octu na dno imbryka i zagotuj. Wylej pierwszą i drugą zagotowaną wodę, a trzeciej użyj już na herbatę.

Kwas octowy zabija bakterie chorobotwórcze, dlatego możesz go użyć do dezynfekcji np. deski do krojenia. Nie zapominaj o czyszczeniu mikrofalówki – do szklanki wody wlej parę łyżek octu, przelej do miseczki i podgrzej w środku urządzenia. Ostudzonym roztworem umyj kuchenkę. Ocet doskonale usuwa uporczywe tłuste plamy, dlatego znakomicie nadaje się do czyszczenia przypalonego tłuszczu, np. w piekarniku czy na okapie. Z jego pomocą łatwo domyjesz butelki po oliwie czy oleju. Zabrudzenia ze stalowych i aluminiowych naczyń usuniesz, gotując w nich kilka minut wodę z octem – w ten sposób łatwiej je wyszorujesz. Smażyłaś rybę albo zdarzyło ci się przypalić potrawę? Zapachu z pomieszczenia szybko się pozbędziesz gotując w garnku taki sam roztwór (2:1) aż całkowicie odparuje.

Czyszczenie z zastosowaniem octu to oszczędność czasu, pieniędzy i sprytny sposób na uniknięcie kontaktu ze żrącymi chemikaliami – ocet nie podrażnia oczu i nie niszczy skóry. Wiedziały o tym nasze babcie, dla których od wieków był niezastąpionym, wszechstronnym i skutecznym środkiem czystości. W jaki sposób można zatem użyć octu, aby nasz dom lśnił czystością.