5 porad na domowe sprzątanie – jak posprzątać dom?

W jaki sposób sprzątać całe mieszkanie, jeden pokój lub inne pomieszczenia, by lśniły czystością? Sprzątanie w domu wcale nie musi być trudne, gdy wykorzystasz porady, które szybko i skutecznie pomogą rozprawić się z bałaganem. Domowe sposoby na sprzątanie opierają się na produktach, które mamy na wyciągnięcie ręki, takich jak ocet, sok z cytryny, sól kuchenna czy pasta do zębów.

1. Organizacja to podstawa

Możesz zrobić porządek w domu w wyznaczony dzień (najczęściej jest to sobota) lub poświęcić na to trochę czasu każdego dnia. Stopniowe porządkowanie mieszkania każdego dnia sprawia, że w Twoim mieszkaniu lśni zawsze, nie tylko od święta. Dodatkowo możesz przeznaczyć cały weekend na relaks! W każdy dzień tygodnia możesz zajmować się czymś innym, pamiętając oczywiście o podziale obowiązków. Nawet nie odczujesz, że robisz generalne porządki. Taki sposób sprzątania jest bardzo pomocny przed świątecznymi porządkami, gdy nawet jeden dzień porządkowania nie wystarcza.

2. Wykorzystaj ocet do sprzątania

Nie musisz wcale inwestować w specjalistyczne środki czystości. Wykorzystaj siłę zwykłego octu, który na pewno masz w swojej kuchennej szafce. Jeśli nie, to czas się w niego zaopatrzyć, bo przydaje się naprawdę przy wielu domowych czynnościach. Ocet przyda Ci się do mycia okien bez smug. Wystarczy, że zmieszasz 2 łyżki octu (białego) z 3,5 l wody i takim roztworem umyjesz okna.

3. Jak dobrze wysprzątać fugi i lustro łazienkowe?

Fugi łazienkowe to trudne do wyczyszczenia miejsca, za których szorowanie zabieramy się zazwyczaj od święta. Istnieje jednak prosty sposób, by szybko się z nimi rozprawić. Nałóż na nieużywaną już szczoteczkę pastę do zębów i zacznij czyścić fugi. Możesz również wykorzystać specjalną szczotkę do mycia fug. Zabrudzenia powinny sukcesywnie znikać!

4. Soda oczyszczona do sprzątania mikrofalówki

Ubrudzona od podgrzewanych potraw kuchenka mikrofalowa to prawdziwe zło! Zaschnięte resztki sosu i tłuste plamy są ciężkie do usunięcia nawet przy użyciu detergentu. Z tym problemem poradzi sobie soda oczyszczona! 3 łyżki sody rozpuść w 1 szklance wody i podgrzewaj w mikrofalówce przez 4 minuty. Przetrzyj ścianki kuchenki suchą szmatką – zabrudzenia powinny z łatwością znikać.

5. Zasady sprzątania – odkurzanie na końcu

Aby jeszcze dokładniej wyczyścić i odświeżyć dywan, zanim zabierzesz się za odkurzanie, oprósz wykładzinę sodą oczyszczoną i odczekaj 15 minut. Dopiero po upływie tego czasu, odkurz dokładnie dywan, pamiętając o wkładzie zapachowym do odkurzacza. Dzięki temu w mieszkaniu będzie unosił się przyjemny zapach.